Alabanda

Aydın İli’nin Çine İlçesi’ne 7 km. uzaklıktaki Araphisar Köyü üzerinde kurulu Karia kentlerinden biridir.

Amyzon

Aydın İli’ne bağlı Koçarlı İlçesi, Gaffarlar Köyü sınırları içindeki Amyzon, Karia kentlerindendir.

Gerga

Aydın İli’ne bağlı, Çine İlçesi Deliktaş mevkiinde yer alan kent, Alabanda antik kentinin 13 km. kuzeybatısında bulunmaktadır. Kentin tarihinin Arkaik Döneme kadar gittiğini gösteren izler vardır. Halen kent içinde görülen kalıntılar Arkaik Dönem ve Roma Dönemine aittir.

Harpasa

Nazilli İlçesi’nin, Esenköy Köyü sınırları içindedir.

Magnesia

Magnesia ad Meandrum, Aydın İli, Germencik İlçesi Ortaklar Bucağına bağlı Tekin Köy sınırları içinde Ortaklar-Söke karayolu üzerinde yer almaktadır.

Mastaura

Menderes Nehri kıyısında Nysa antik kenti yakınlarında yer alan Mastaura hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz. Kent ticaret güzergâhında olup, para basma ayrıcalığına sahipti.

Myus

Bafa Gölü kıyısında, Miletus’un 15 km. doğusunda, Avşar Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Strabon Myus’un Atina kralı Kodros’un oğlu Kydrelos tarafından kurulduğunu bildirilmektedir.

Nysa

Aydın İli’ne bağlı Sultanhisar İlçesi sınırları içindeki Karia kentlerindendir.

Orthosia

Aydın İli’ne bağlı Yenipazar İlçesi, Donduran Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Kentteki önemli yapılar arasında yer alan tiyatro ve Bizans yapısı bugün de ayaktadır. Nekropol üzerinde ise iyi korunmuş durumda lahitler ve oda mezarlar kaliteli isçilik göstermektedir.

Piginda

Aydın İli’ne bağlı Bozdoğan İlçesi, Çamlıdere Köyü’nün yaklaşık 7 km. kuzeyinde yer alan kent Karia’da yer alan küçük bir yerleşmedir.

Tralleis

Bugünkü Aydın İli sınırları içindedir.

Panionion

Aydın İli’ne bağlı, Kuşadası İlçesi, Güzelçamli beldesi yakınlarında yer almaktadır. Bugün sur duvarları ve meclis binasının kalıntıları görülebilmektedir.

Euhippe

Aydın’ın merkezinde, Dalama bucağında yer alan antik yerleşimdir. Euhippe’de Helenistik ve Roma Dönemlerinde para basılmıştır.

Antiokheia

Aydın İli’ne bağlı, Kuyucak İlçesi, Çiftlik Köyü’nün 500 m. doğusundadır.