İşareti Bulmak Sorununuz Olmasın

Definecilerin yer arayıp bulmada asıl sıkıntıları işaretleri bulmak değil, bulunan işaretleri okuyup çözebilmektir. Aslında pek çok zaman bir definenin hemen yanı başında gezilir, dolaşılır; ama farkına varılamaz hatta üzerine basılır, yine de bunun bilincinde olunamaz. Çünkü çoğu defineci ne yaptığını, ne yapmak istediğini bilmemektedir. Özellikle arazi üzerinde arama yapılacağı zaman kişiler bir kısım mihenk noktalarını hiç bilmemektedirler. Bunun için işaret arayıcılarına şu tavsiyelerde bulunmak isteriz.

Define İşareti Bulmak

  • Arazilerde, geniş taramalı gözlem yapınız. Çevreye geniş bakınız. Bu bakım işlemini çıplak gözle yapınız.
  • Küçük ve büyük tepecikler, kaybolması mümkün yerler değildir. Öyleyse bu tür tepelerle güneşin çeşitli konumları ve dağ-dere ilişkisi boyutunda oranlar, münasebetler kurunuz.
  • Bu münasebeti geniş çevre alanı içinde yapınız ve kendi kendinize mutlaka; “Ben olsam nereye gömerdim?” sorusunu sıkça sorarak en uygun yeri bulmaya çalışınız.
  • Yakın, orta tarih içinde çeşme ve pınarlar önem arz eder. Bunların gözeleri kaybolmuş olabilir. Buralarda yoğunlaşınız
  • Arama alanınızı tararken işaretlere rastladı iseniz; bunları sakın kendi kendinize yorumlamayınız. Bir uzman kişi ile kontak kurunuz.
  • Defineye götüren işaretler çoğu zaman bir tane değildir. Bulduğunuz bir işaretin, muhtemel define yerine göre aynı çaptaki yuvarlak çevresini inceden inceye tarayınız. Başka işaretler olup olmadığına emin olunuz. Böylece bulacağınız ikinci ve üçüncü işaretler gömen kişinin de mantığıyla sizin, emanete daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.
  • İşaretler arazi üzerinde bazen çevresel değil de peşi sıra olabilir. Bu durumda ardışık verilen takip şifrelerinin birbirine uymayacağını ve aldatıcı, yön saptırıcı olanların da bulunabileceğini aklınızdan hiç çıkartmayınız. Bu tür gömüler genellikle hacimli ve yüklüdür. İşiniz yine bir uzmanla olacaktır. Sormak paylaşım demektir. Ama unutmayın ki; sormamak ve ihtiras göstermek de, sizin için yorgunluk ve sonuç alamamaktır.
  • Araziyi geniş alan taramasıyla süzdükten sonra, arama alanınızı mutlaka 100m² ye düşürmeye çalışınız. Dar alana yoğunlaştığınız zaman artık neticeye ulaşmanız kolaylaşmış demektir. İyi bir işaret okuma tekniğine sahipseniz sizin için mesele zaten büyük ölçüde halledilmiştir. Yasal izin yoluna başvurarak, yasal bir engel de yoksa kazı işlemlerine başlayabilirsiniz.