Define Nedir ve Defineci kimdir?

Bu iki sorunun cevabını doğru bir şekilde ifade edebilmek için öncelikle tanımlarını yapmak gerekir.

Define;  toprak altına, duvar içlerine, ağaç diplerine, kuyu ve su kaynaklarına, doğal afetler, savaşlar, eşkıyalıklar sonucu ya da koruma, biriktirme, muhafaza etme düşüncesiyle saklanan altın gümüş vb. gibi değer eden gömülere define denir.

Defineci ise yukarıda özetini verdiğimiz değerlerin izini süren, bu değerlere sahip olabilmek için işaret ve bilgi kaynaklarını takip eden, amacına ulaşabilmek için adeta bir dedektif gibi çalışır. Bulmacanın karelerini doğru bir şekilde bir araya getirmeye çalışarak, bu yolda elde ettiği her türlü iz, işaret, ipucu ve bilgiler ışığında, bilinçli ve profesyonelce hareket ederek sonuca gitmeye çalışandır.

Defineci, çevrecidir. Doğa aşığıdır. Kültürel varlıklara duyarlı ve saygılıdır. Defineci iş adamıdır. Defineci öğretmendir. Defineci siyasetçidir. Defineci doktordur. Defineci savcıdır, hâkimdir. Defineci mühendistir. Defineci, tarihçidir. Defineci devletin her kademesinden herhangi birisidir.

Defineci Ahmet’tir, Mehmet’tir, Hasan’dır, Hüseyin’dir. Defineci, bu vatanın öz be öz çocuklarıdır. Defineci bu ülkenin birinci sınıf insanıdır.

Özetle defineci, bu ülkenin binlerini, on binlerini, milyonlarını oluşturan saygın kişilikli, onurlu ve vatanına bağlı, bu ülkenin insanlarıdır.

Savaşçı Toplumlar

Dünya’ya hâkim olmak isteyen diktatörler, savaşçı toplumlar veya kendine yaşam alanı bulmak ve tehdit unsurlarını ortadan kaldırmak adına savaşmak zorunda kalan toplumlar, savaş sonucunda elde ettikleri ganimetleri, kale, sığınak, mahzen, dehliz gibi yerlerde tekrar gelip almak üzere saklayıp muhafaza etmişlerdir. Ayrıca Savaşan askerlerin ganimetten kendilerine dağıtılan payları çoğu zamanlar devam eden savaşlar sonucu öldüklerinde kendileriyle birlikte toprağa karışmış, kaybolmuştur.

Yine istilalar esnasında askerlerin, komutanlarından habersiz, gizlice çaldıkları küçük servetleri tekrar bu bölgelerden geçtiklerinde almak üzere gömerek saklamışlardır.

Ayrıca savaşlarda ölen askerlerin üzerindeki para ve değerli eşyalar da, savaş alanlarına dağılmıştır.

Defineci, savaşların gelip geçtiği topraklarda yukarıda bahsettiğimiz servetleri, döküntü para ve objeleri detektör yardımıyla arar. Din maskesi altında, entrikalara dayalı bahaneler oluşturularak fakat asıl amacı Doğunun zenginliklerini yağmalayarak, gasp ederek batıya taşıma amacı olan HAÇLI SEFERLERİ, bu tür savaşların en çok göze çarpanıdır.